• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BİSİKLET SPORCULARINDAN BAŞKAN YAVAŞ’A ZİYARET…

06 Ağustos 2019, Salı

BİSİKLET FEDERASYONU ANKARA İL TEMSİLCİLERİ, ANKARA BİSİKLET VE DOĞA SPORLARI DERNEĞİ (ABİDOST) , ANKARA BİSİKLET MECLİSİ (ABİM)  VE ÜNİVERSİTELERİN BİSİKLET TOPLULUKLARI İLE GÖRÜŞEN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, BİSİKLET YOLU VE KENTSEL PLANLAMA PROJELERİ HAKKINDA FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU

-EGO GENEL MÜDÜRÜ NİHAT ALKAŞ:

“BİSİKLET YOLUNU AĞIRLIKLI OLARAK ÖĞRENCİLERİN YOĞUN OLARAK BULUNDUĞU GÜZERGAHA UYGULAYACAĞIZ”

“BİSİKLETLERİN METRO VAGONLARINA SABİTLENMESİ İÇİN APARAT TAKMAYI PLANLIYORUZ”

“İLK ETAPTA ESKİŞEHİR YOLU ÜZERİNDE SEFER YAPAN EGO OTOBÜSLERİNİN DIŞINA DA BİSİKLET TAŞIMA APARATLARI TAKILACAK”

-BAŞKAN YAVAŞ’I ZİYARET EDEN ASKİ SPORLU GÜREŞÇİLER ASTANA YOLCUSU

sporcu_ziyaret_330.jpg   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bisiklet sporuna gönül verenlerle bir araya geldi.

Bisiklet Federasyonu Ankara İl Temsilcisi Nuri Kahraman, ABİDOST ve ABİM Başkanı Murat Yumrutaş, Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Hülagü Kaplan ve Anadolu Bisiklet Grubu heyeti ile görüşen Başkan Yavaş, Başkent’te bisiklet yolu projesi hakkında görüş alış verişinde bulundu.  

BİSİKLET YOLU VE KENTSEL PLANLAMA

EGO Genel Müdürlüğü’ne Ankara’da bisiklet yollarının yapımı ile ilgili talimat verdiğini söyleyen Başkan Yavaş, proje hazırlıklarının devam ettiğini ifade etti.

Bisiklet Yolu’nun öncelikleri arasında olduğunu belirten Başkan Yavaş, “Genel Müdürümüzle proje hakkında sık sık görüşüyoruz. Mevcut projeyi gündemimize aldık, süreç devam ediyor. Kentsel planlama başta olmak üzere Bisiklet Yolu Projesi’nin gelişimiyle ilgili sizlerin de bilgisi olacak” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN HİBE

Başkent’te bisiklet ve yaya güvenliğini önemsediklerini söyleyen EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş ise şu bilgileri verdi:

“Başkanımızın talimatıyla çalışmalarımızı hızlandırdık. Avrupa Birliği’nden 5.5 milyon avro hibe alıyoruz. Bu hibe kapsamında smart projesi sunduk ve kabul edildi. Üç ayaklı bir proje olacak. İkinci olarak toplu taşıma optimizasyonuna, üçüncü olarak da pilot proje güzergahı konusuna öncelik veriyoruz. Bu taslak hakkında sivil toplum kuruluşlarından, odalardan, meslek örgütlerinden ve üniversitelerden görüş aldık ve gelen görüşleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca 45-50 kilometre uzunluğunda bir bisiklet yolu taslak projemiz var. Bisiklet yolunu ağırlıklı olarak öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu yerlere uygulayacağız.”

          Bisikletin bir ulaşım aracı olarak benimsenmesini istediklerini vurgulayan Alkaş, aynı zamanda güvenli yolculuk amacı ile tasarlanan projenin detaylarını da paylaştı:

“Ümitköy, ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, Devlet Malzeme Ofisi, Başkent Hastanesi, Gazi ve Ankara Üniversitesini birleştiren güzergah için bir proje planlanıyor. Toplu taşıma araçlarında özellikle metrolarda son vagona bisiklet taşınabilir ibaresi içeren bir logo monte edilmesini de planlıyoruz. Bisikletlerin vagona sabitlenmesi için ise uygun boşluklara aparat takacağız. Eskişehir yolu üzerinde çalışan EGO otobüslerinin dışına bisiklet taşıma aparatları da takılacak. 22 Eylül’de gerçekleştirilecek Avrupa Hareketlilik Gününde, Bahçelievler araç trafiğine kapatılarak, bisiklet sürüşleri yapılacak ve Anıtpark’ta Haluk Levent konser verecek.”

ASKİ SPORLU GÜREŞÇİLER ASTANA YOLCUSU

           14-22 Eylül tarihleri arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak Büyükler Dünya Şampiyonası’na katılacak ASKİ Sporlu güreşçiler de Başkan Yavaş’ı ziyaret etti.

            Başkan Yavaş, şampiyon güreşçilere başarı dileklerinde bulunurken, spora ve sporculara her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi.