• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

DÜNYA İDARİ KENTLER BİRLİĞİ HEYETİNDEN ANKARA'YA ÖVGÜ...

07 Kasım 2019, Perşembe

DÜNYA İDARİ KENTLER BİRLİĞİ (WACA) 1. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İÇİN ANKARA’YA GELEN ÜYELER, ŞEHİR TURU YAPTI

-30 AĞUSTOS ZAFER PARKI’NDA BİSİKLETE BİNEN ÜYELER, ANKARA KALESİ, HAMAMÖNÜ, HACI BAYRAM, ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ’Nİ GEZEREK, BAŞKENT KÜLTÜRÜ VE TARİHİNİ YAKINDAN TANIMA FIRSATI BULDULAR

         Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen “Dünya İdari Kentler Birliği”nin (WACA) 1. Yönetim Kurulu Toplantısı için Ankara'ya gelen üye ülke temsilcileri, Başkent'in tarihi ve turistik mekanlarını da gezdi.

         Yönetim Kurulu üyeleri toplantının ardından Ankara turu yaptı.

BİSİKLETE BİNDİLER, BAŞKENT TARİHİNİ ÖĞRENDİLER

         Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, Hamamönü, Hacı Bayram ve Dikmen Vadisi’ni gezen WACA Yönetim Kurulu üyeleri, Başkent’in en büyük kent içi parklarından 30 Ağustos Zafer Parkı’nda bisiklete bindiler.

         Başkent’te bisiklet keyfi yapan WACA Genel Sekreteri Lee Yong-il, Ankara ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Başkent’e gelmekten onur duyuyorum. Ankara'nın, Anadolu'nun merkezi olduğunu ve tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış olduğunun bilinciyle geldim. Bu kentin tarihi yerlerini görmekten dolayı mutluyum” dedi.

        Yönetim Kurulu üyelerine eşlik eden Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Ramazan Kabasakal ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, üyelerin Ankara tarihine ilişkin sorularına da yanıt verdi.

ANKARA’YA ÖVGÜ

         30 Ağustos Zafer Parkı’nda bulunan bisiklet ve yaya yoluna hayran kaldığını belirten WACA Genel Sekreteri Lee Yong-il’e bilgi veren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Güldaş, “Parkımız 166 bin metrekare yeşil alana sahip. Belediyemizin Bisiklet Yolları Projesi kapsamında kentin birçok noktasında bisiklet yolları açıyoruz. Başkentliler büyük ilgi gösteriyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş'ın talimatıyla hem insan sağlığına hem de çevresel koşulları dikkate alarak bu parkımız dizayn edildi. Atıl olan bir park yeşil bir çevreye dönüştürüldü, bisiklet ve yürüyüş yolları yapıldı” dedi.  

         İslamabad Belediye Başkanı Sheikh Ansar Aziz ise kendilerine gösterilen misafirperverlik karşısında çok etkilendiklerine vurgu yaparak, “Ankara'da daha önce hiç görmediğimiz yerler gördük. Ankara'yı tarihi ve kültürel açıdan çok beğendik. Her şey için çok teşekkür ediyoruz. Bu şehir ciddi bir kültür ve tarih yoğunluğuna sahip” değerlendirmesinde bulundu.    

         WACA Yönetim Kurulu üyelerinin Başkent ziyareti, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde verdiği gala yemeği ile son buldu.